PGYBA (Pleasant Grove Youth Basketball Association)

Our basketball season tips off with practices beginning in December and games beginning in January. The season concludes the end of February. Most teams will practice one evening each week and a majority of games take place on Saturdays. Games take place in the Chandler Family Life Center (CFLC).  Children in Kindergarten through 6th grade are eligible to participate.


Awards Night

Saturday, February 28 at 5 PM in the Chandler Family Life Center.

Division K5-1st Grade

Lakers

Practice Mondays

@ 6:00 PM

Green B Court


Coach: BJ Wright

Players: Israel Thomas, Axel Franks, Victor Hubbard Jr.

Andrew Head, Braydan Miles, Mariah Sellers.

Celtics

Practice Mondays

@ 6:00 PM

Green A Court


Coach: Connor Preston

Players: Ayden Gomez, Braydon Ward, Chase Dean, Derrick Gaston Jr. Kyle Jones, Kayden Seales.

Heat

Practice Mondays

@ 6:00 PM

Red A Court


Coach: Tommy Plyer

Players: Cameron Hargrove, Carter Gibson, Tayler Hatcher, Zayden Williams, Gage Capps, Karson Nevitt

Mavericks

Practice Mondays

@ 6:00 PM

Red B Court


Coach: Les Hughes

Players: Colston Young, Joshua Rutledge, Kasen Caldwell, Danielle Crews, Jacob Marzok, Morgan Bell, Landon Warren

Division 2nd-3rd Grade

Warriors

Practices Thursdays

@ 6:00 PM

Green Court


Coach: Dantrell Bonner

Players: Alex Tanner, Dantrell Bonner Jr., Jayden Allen, Madyson Alexander, Jace Lukela.

lakers

Practice Thursdays

@ 6:00 PM

Red Court


Coach: Frank Warren

Players: Georgia Smith, Joy Addington, Levi Head, Caleb Head, Frankie Warren.

Pelicans

Practice Tuesdays

 @ 6:00 PM

Green Court


Coach: Caleb Sears

Players: Eva Ferguson, Ethan Marcuson, Isaiah Patrick, Zach Maddox, Averee Sears.

Celtics

Practice Tuesdays

@ 6:00 PM

Red Court


Coaches Caleb Johnson

 & Lee Wright

Players: Candyn Webb, Chloe Coleman, Dawson Hayes, Seleya Young, Darrell Kelley Jr.

Division 4th-6th Grade

Warriors

Practice Mondays

@ 7:30 PM

Green Court


Coach: Terry Stewart

Players: Kendell Thomas, Noah Miller, Quinton Johnson, Jaidyn Clark, Desmond Farris, Deserae Farris, Braden Marcuson.

Bucks

Practice Tuesdays

@ 7:30 PM

Red Court


Coaches: Tyler Grooms

& Sean Brown

Players: Colby Miller, Bradyn Mitchell, Kalin Caldwell, LeBryan Williams, Lester Pickett, Cody Williams.

Pelicans

Practice Tuesdays

@ 7:30 PM

Green Court


Coach: Caleb Sears

Players: Cameron Kittle, Darreon Sears, Jordon Ward, Lucas Busby, De'Mya Kimbrough, Paighton Wright, Patrick Capps.

Celtics

Practice Fridays

@ 6:00 PM

Red A


Coach: Logan Hyde

Players: Ryan High, Christian Runions, Jarrett Maddox,  Matthew Bevelle, Tyler Smith, Genesis Carey.


Nets

Practice Mondays

@ 7:30 PM

Red Court


Coach: Tyler Carter

Players: Jordan Allen, Jonathan Nicholas, Cameron Pratt, Matthew Roberts, Jalijah Rutledge, Serenity Rutledge.

Mavericks

Practice Thursdays

@ 7:30 PM

Green Court


Coach: Timothy Gunn

Players: Zhyaire Treadwell, Timothy Gunn Jr., Darcy Smith, William Blackburn, Ryan Howard, Joseph Barnes, Billy Smith.

Heat

Practice Thursdays

@ 7:30 PM

Red Court


Coaches: Kristian Payton, Carlyle Brown & Jordan

Players: Charles Taylor, Cameron Ward, Preston Samuels, Jaxon Paulding, Kaiden Mitchell, Cody Kittle, Layla Lomax